AG DENTA - visos odontologijos paslaugos Vilniuje

Paskambinkite mums
8-678-85151

Šiek tiek apie dantų protezavimą bei apie kai kuriuos klasikinius protezavimo būdus

Sunku įsivaizduoti šiuolaikišką patrauklų žmogų, turintį vieno ar kelių dantų eilės defektą. Galima būti puikiausiu pašnekovu, linksmu, protingu, turėti daug kitų teigiamų bruožų, bet žmogaus šypsena ir yra tas jo išorės faktorius, kuris sudarant apie žmogų bendrą pirmą įspūdį, visada buvo ir bus vienas iš pagrindinių. Deja, daugelis žmonių vis dar nesupranta, kaip svarbu prisižiūrėti savo dantis ir laiku kreiptis į odontologą, atsiradus net menkiausių abejonių del vieno ar kito danties, ar vos pajutus kad sutriko iki tol ankščiau buvusi normali jų kramtymo fukcija. Dažniausiai nugali atsainus požiūris, baimė, galų gale - elementarios informacijos apie dantų eilės vientisumo išsaugojimo svarbą, stoka. Visi šie faktoriai ilgainiui atveda tik prie vieno - dantų netekimo. Trūkstant bent kelių dantų kenčia ne tik virškinimo sistema, nes maistas nesukramtomas pilnavertiškai. Tai ir psichologinis diskomfortas, estetika ir socialinis faktorius, kuris šiandienai yra aktualus.

Netekus krūminių dantų, neišvengiamai sužemėja sąkandis, dėl to žandikaulio sąnarys pradeda traškėti, skaudėti. Taip pat žmogaus veidas pradeda atrodyti senesnis, atsiranda raukšlės. Ilgainiui gretimi dantys pasvyra į prarasto danties vietą, tuščios vietos link pasislenka ir priešingo žandikaulio dantys. Pradeda formuotis sąkandžio deformacijos, kurias, laiku nesikreipus į odontologą - ortopedą, tampa sunku koreguoti ir atstatyti buvusį žmogaus sąkandį. Todėl būtina laiku kreiptis į odontologą - ortopedą, kuris sutvarkys problemą.

Netgi dantis, kuriam yra atliktas endodontinis gydymas, ar yra didelė plomba, užimanti didesnę pusę danties ploto - turi būti apvelkamas karūnėle. Kitaip ateityje dėl didelio krūvio ir likusių plonų pačio danties sienelių dantis nulūžta kartu su plomba, lieka tik šaknis. Dažnai tokie lūžiai baigiasi itin liūdnai - dantį,kuris buvo sėkmingai užgydytas ir galėjo, rodos, ilgai tarnauti, tenka traukti, nes lūžio riba būna gili, apimanti šaknį. Yra ir dar viena bėda, kuri išryškėja laikui bėgant, jei burnoje yra daug dantų turinčių dideles plombas po endodontinio gydymo - netgi naujausios kompozitinės plombos turi savo dilimo laipsnį, todėl vėlgi, sąkandis žemėja, dėl tenkančio didesnio krūvio dyla sveiki dantys.

Visi klinikiniai atvejai, kai reikia protezuoti didesnės konstrukcijos protezais, ar uždėti pavienes karūnėles, mūsų klinikoje parenkami individualiai, atsižvelgiant į individualias žmogaus sąkandžio ypatybes. Jei yra galimybė konkrečiu klinikiniu atveju naudoti kelias konstrukcijas - pacientui paaiškiname kiekvienos konstrukcijos trūkumus ir privalumus ir kartu su pacientu parenkame tinkančią labiausiai.

Čia aprašytos kelios, tapusios jau klasikinėmis, tačiau dažnai ir plačiai naudojamos, dantų protezavimo konstrukcijos, pagal savo kokybės, patogumo pacientui, ilgaamžiškumo, tvirtumo, ir kas šiandienai ypač aktualu - kainos, santykį, yra vienos populiariausių:


  • tiltiniai protezai ir pavienės karūnėlės
  • lanko atraminiai protezai,arba vadinamieji biugeliai

Tiltiniai dantys ir pavienės dantų karūnėlės šiai dienai pagal kokybės ir kainos santykį yra vienos populiariausių dantų protezavimo procedūrų atstatant dantų eilių defektus, po endodontinio gydymo, pulpito. Jie gaminami iš metalokeramikos, bemetalės keramikos. Šis protezavimo būdas leidžia pasiekti garantuotų rezultatų. Šių konstrukcijų dantų protezai praktiškai nenusileižia natūraliems dantims savo funkcionalumu, estetiniu vaizdu. Ant keraminio danties paviršiaus nusėda mažesnis bakterinis apnašų sluoksnis, todėl apnašos nuvalomos geriau valant dantis bei higieninių procedūrų metu. Šios konstrukcijos pasižymi ilgesniu tarnavimo laiku, nes dėl didelio pritaikymo tikslumo, tarp vainikėlio ir danties kraštų nepatenka seilės, maistas, tuo pačiu nevyksta jokie destrukciniai gedimo procesai. Taip pat nepažeidžiamas dantenų kraštas, tuo pačiu nesivysto dantenų uždegimas, vykdoma parodontito prevencija. Keramika, kuri naudojama dantų, ar tiltinių protezų gamyboje, leidžia parinkti spalvą idealiai atitinkančią natūralius dantis, o pati medžiaga nesukelia jokių nepageidaujamų organizmo reakcijų. Šis protezavimo būdas efektyviai taikomas net ir sudėtingų klinikinių atvejų metu.

Kita, taip pat tapusi klasikine, ir labai plačiai bei sėkmingai naudojama konstrukcija yra lanko - atraminiai protezai, arba biugeliai. Lanko - atraminiai protezai naudojami praradus didesnį skaičių dantų, arba kai nėra krūminių dantų. Jie nėra fiksuojami specialiu odontologiniu cementu, kaip aukščiau minėti tiltiniai ar pavieniai dantys. Tačiau tai nereiškia, kad nakčiai, kaip teigia vyraujantis mitas, juos reikia laikyti inde su vandeniu. Užtenka išimti išvalyti, ir gali būti burnos ertmėje visą laiką. Specialios ir sudėtingos konstrukcijos dėka, kramtymo ir atraminis krūviai tiksliai pasiskirsto tarp savų dantų bei burnos gleivinės, tuo pačiu saugant ir konstrukciją ir burnos gleivinę ir atraminius dantis nuo žalingos perkrovos kramtymo metu. Protezavimas lanko - atramine konstrukcija turi plačias indikacijas, jį galima taikyti esant praktiškai visiems dantų praradimo atvejams. Ši konstrukcija gali būti naudojama net esant dantų paslankumui, parodontozei, nes tolygaus krūvio paskirstymo dėka savi paslankūs dantys sutvirtinami, tuo pačiu pailgėja jų gyvavimo laikas, išsaugomas dantų lanko vientisumas. Lanko - atraminiai protezai tvirtinasi ne tik įvairios konstrukcijos kabliukais (klameriais), kurie parenkami kiekvienam atraminiui dančiui individualiai, ir dėka turimo tam tikro elastingumo nekenkia saviems dantims, bet ir specialiais užraktais, kurių išoriškai nesimato ,tuo pačiu užtikrindami šalia aukščiau išvardintų privalumų, dar ir nepriekaištingą estetiką.

Kiek tarnaus įvairios konstrukcijos dantų protezai - priklauso ne tik nuo jų pagaminimo ir klinikinio darbo kokybės, bet ir nuo žmogaus higieninių įpročių. Tiek cementuotus, tiek išimamus juos reikia prižiūrėti, valyti specialiais šepetėliais, siūlais, kurių vaistinėse yra platus pasirinkimas .Taip pat svarbu reguliariai lankytis pas odontologą.

dantų protezavimas Fabijoniškėse Dantų protezavimas